• Temmuz Ayına Özel Tüm Halılarda 20% İndirim + Sepette Ekstra %10 İndirim

  • Giriş Yap

Şık Balkon Dekorasyonları

22.09.2021

 

Her kültürde evin farklı yerleri birçok anlam taşısa da ılıman iklime sahip olan yerlerde balkonun özel bir yeri vardır. Bizim ülkemizde de bu durum geçerlidir. Balkon hem bir ferahlama yeri hem de çoğu zaman hoş sohbetlerin, kahkahaların kimi zaman da hüzünlü anların yaşandığı dünyadır.

Ev alırken en çok dikkat edilen unsurlardan biri de evin balkonu olup olmadığıdır. Özellikle kalabalık şehirlerde insanların kendini daha rahat hissetmek için başvurduğu yol balkon keyfidir. Bütün konuşmalara, misafirliklere ve anılara dâhil olan bu yer evimizin baş köşesidir diyebiliriz. Zaman zaman herkes balkonunu fotoğraflarda gördüğü gibi güzelleştirmek ister. Kimi zaman buna vakit ayıramaz kimi zaman buna bütçesinin yetmeyeceğini düşünür. Balkon dekorasyonu konusunda altın değerinde tüyoları, önerileri ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

 Ferahlığın Rüyası: Balkon

Kapana kısılmış gibi hissettiğimiz şehir hayatında, yoğun tempolu günün ardından biraz ferahlamak belki hafif bir müzik açmak isteriz. Bütün bunları hafif esen rüzgâr eşliğinde yapmak istediğimizde aklımıza ilk gelen yer elbette ki evimizin balkonudur. Küçük ya da büyük fark etmeksizin huzurun adresi olan balkon, çiçeklerle donatıldığında bambaşka bir görünüme kavuşacaktır. Alan durumunuza göre küçük saksıların yer aldığı bir çiçeklik rafı, ya da büyük saksıların yer aldığı sehpalar kullanabilirsiniz.

Balkonun büyüklüğü önem arz ettiği gibi şekli de dekorasyon konusunda önemlidir. Şekillerine göre neler yapabileceğinize bir bakalım:

·         Kare Balkon:

Bu balkon şekli genellikle kalabalık şehirlerde ve dip dibe dikilen binalarda bulunmaktadır. Yana doğru alan olmadığı için kare balkonlar yeni ev inşaatında alternatif yol olarak sunulur. Kare balkonlar genellikle iki kişinin sığacağı küçüklükte olduğu için insanlar tarafından kiler mahiyetinde kullanılır. Genel olarak insanlar bu kadar küçük bir alanı değerlendirmekle uğraşmak istemez.

Fakat balkon demirine ya da çıkıntısına yerleştirebileceğiniz raflar hem yer kaplamaz hem de üzerine çiçek ya da biblo koyarak farklı bir alan yaratabilirsiniz.

·         Dikdörtgen Balkon:

Bu tarz balkonlarda genellikle yan yana oturma mümkün olur. Yana doğru bir düzen olduğu için de insanlar nasıl değerlendireceğine karar veremez. Aslında bu tarz balkonları cennete çevirmek zor değil. Özellikle katlanabilir masa ve tabureden biraz daha büyük sandalyelerle balkonu oturma alanı haline getirebilirsiniz. İç içe geçen sehpalar kullanarak misafirleriniz olsa da olmasa da sehpanın en üst tabanını çiçeklerinize ayırabilirsiniz. Uzun bir kilim ve led ışıklandırma ile ister kendiniz ister sevdikleriniz için romantik bir alan oluşturursunuz.

·         Oval Balkon:

Oval balkonlar daha geniş alana sahip oldukları için bir oda gibi değerlendirebileceğiniz yerlerdir. Rahat bir hasır oturma alanına sahip olarak evinizden balkona bir tatil havası yaşayabilirsiniz. Özellikle büyük saksıları koltukların yanına yerleştirip, aradaki sehpalara mumlar ve ışıklandırma ekleyerek kendi okuma alanınızı yaratabilirsiniz. 

Balkonunuz İçin Küçük Tüyolar

Hem zarif görünümlü hem de kullanışlı balkonlar için kendinize alan yaratmanız gerekir. Bu alanları yaratırken kullanabileceğiniz bazı balkon dekorasyonu fikirleri şöyle sıralanabilir:

·         Mutlaka ışıklandırma yapmayı unutmayınız; otantik hava için sarı renk aydınlık ortamlar için beyaz veya mavi ışık tercih ediniz.

·         Balkon her ne kadar dışarı olarak tabir edilse de evinizle bir bütün oluşturduğunu unutmamak gerekir renk seçiminde evinizden tüyolar alabilirsiniz.

·         Küçük bir halı bile balkondaki eşyalarınızı daha canlı hale getirecektir.

·         Korkuluklara üçgen veya dikey raflar asabilirsiniz; ister canlı ister yapay çiçekle renk katarsınız.

·         Sadece bir duvar kullanılabiliyor olsa bile o duvara ister tahta şerit ister demir levha asarak, aralarını küçük tablo ya da resimlerle süsleyebilirsiniz.

·         Küçük kitaplıkları uygun olan bir alana sabitleyebilir, okuma köşesi oluşturabilirsiniz.

·         Balkon masası koyacak alanınız yoksa eski tarz şark usulüne yönelebilir, tasarım minderlerle oturma alanı yaratabilirsiniz.

·         Hasır veya beyaz demir balkon sandalyesi tercih ederek tatil havasını evinize taşıyabilirsiniz.

·         Sallanan koltuk, salıncak, hamak gibi ürünler de balkonu keyifli hale getirecektir.

Balkonunuzu kendi imkânlarınıza göre yeni baştan yaratmak aslında hiç de zor değil. Neler yapabileceğinizin hayal gücü sizde mevcut. Tek yapmanız gereken harekete geçmek!

 

Renk ve Ahenk ile Yaz Gecelerine Neşe Katın!

Renklerin canlı gücünden yararlanmak elbette balkon konusunda oldukça önemlidir. Fakat balkonu tek bir renge bürümek mantıklı bir seçim değildir. Özellikle küçük balkonu olan kişiler, farklı renk kombinasyonlarından yararlanarak daha geniş bir ortam yaratabilirler.

 

Fotoğraf : Pinterest

Örnek verecek olursak pembe rengi seviyor olabilirsiniz ama bütün bir balkonu pembe renkle donatmak bir süre sonra küçük olan balkonunuzun daha küçük hissettirmesine neden olacaktır. Bunun yerine bir duvarını pembe renge boyayarak aşağıya doğru bej renginde olan askılı saksılarla süslemek, ortamı canlandıracaktır. Renk kombinasyonları her daim kurtarıcı bir unsurdur.

Kahve, beyaz ve siyah size daha tok bir ortam sunarken; sarı, turuncu ve yeşil alanın daha geniş görünmesini sağlar. Bu sebeple balkonunuza göre renk uyumlarından faydalanmak akıllıca bir seçimdir.

Renkli balkon mobilyası seçtiğiniz zaman pastel renkte kırlentler kullanmak gözü yormaz hem de daha zengin bir hava katar.

Divan, sandalye, koltuk gibi sert malzemeden yapılma oturma gruplarınıza örtü geçirerek ya da köşelerine renkli bandanalar bağlayarak da enfes bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Balkonunuzun dıştan görünmemesi için korkuluk örtüleri kullanıyorsanız, örtülerinizi desenli seçmek ortamı daha da hareketlendirecektir.

Büyük balkonlarda köşeye bir içecek barı kurabilir, balkonu ayrı bir dünyaya çevirebilirsiniz.

 

Düşük Bütçeyle Harikalar Yaratın!

Evin saklı cenneti olan balkon, her koşulda mükemmel bir alana çevrilebilir. Hem rahat hem şık bir balkon elde etmek için cüzdanınızı boşaltmanıza gerek yok. Hem kendinize hem de evinize uygun balkon fikirleriyle yeni bir dünya yaratabilirsiniz.

Düşük bütçeyle şık bir balkon elde etmek için geri dönüştürülebilir ürünler oldukça moda olmuştur.

·         Biten deterjan kaplarını kıvrımlı yerinden kesip, akrilik boyayla boyayarak saksı haline getirebilirsiniz.

·         Oturma grubu için bütçe ayıramıyor olmanız önemli değil. Tahta paletleri sprey boya ile boyayarak, üzerine yastık veya minder koyarak oturma köşesi yapmanız oldukça kolay.

·         Sadece çiçek ve tablolarla değil, makrome ürünlerle, örgü bebeklerle balkonunuzu ikinci bir oda haline getirerek keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

·         Teneke kutuların keskin taraflarını törpüleyerek, led ampulleri bu tenekelere sabitleyebilir hem dışarıya çok yansımayacak ama kitap okumanıza izin verecek kadar aydınlık veren lambalar elde edebilirsiniz.

·         İnsanlar balkon köşelerini genellikle kullanmayı düşünmezler. Fakat balkon köşelerine monte edeceğiniz bir tahta yüzey ile kendi küçük masanızın mimarı olabilirsiniz.

 

Her bir düzeneğin sizin evinizde nasıl duracağını hesaplayarak harekete geçmeniz fayda sağlar. Balkona çok fazla yük yüklemek yerine plastik, örgü, hasır ürünler her daim avantaj sağlar. Örneğin hamak kurmak istiyorsanız, balkonunuza kuracağınız düzeneğin sağlam olup olmadığından emin olmanız elzemdir.

Küçük kilimler, pelüş halılar ile balkonunuzu kışa da hazırlayabilirsiniz. Özellikle kapalı balkonu olanların tercihi halılar, balkonu daha ferah hale getiren aksesuardır. Balkon dekorasyonu söz konusu olduğunda kişilerin birçoğu halı ve oturma alanlarının uyumunu ön planda tutmaktadır. Halı ve aksesuarlar için My Home’dan fikir edinebilirsiniz.

 

 

Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Çerez Kullanımı ve Kişisel Verilerin Korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.