• Temmuz Ayına Özel Tüm Halılarda 20% İndirim + Sepette Ekstra %10 İndirim

  • Giriş Yap

Akrilik Halı Mı, Polyester Halı Mı ?

23.09.2021

 

Halı almak kolay gibi gözükse de aslında alışveriş yaparken detaylı bilgi almanız gereken en önemli ev eşyasıdır. Ölçüsü, deseni ve modelinin dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da halının üretildiği materyal. 

Halılar birçok farklı materyalden farklı ihtiyaçlara göre üretilebiliyor. Yün, bambu, ipek, akrilik ve polyester bu materyallerden birkaçı. Akrilik halı ve polyester halı ise en çok tercih edilen halı materyalleri. Akrilik halı ve polyester halının farkları neler, hangi malzemeden yapılan halıyı almalısınız gibi merak ettiğiniz soruların cevabı yazımızda.

 

Akrilik Halı Küf ve Lekelere Karşı Dirençli

Halı üretiminde en çok kullanılan materyal olan akrilik, aslında sentetik bir elyaftır. Yapısı itibari ile yüne oldukça benzer. Bu yüzden fiyatı bazı halılara göre yüksek olabilir. Ancak yün halıdan daha uygun bir fiyata sahiptir. Peki, akrilik halının özellikleri nelerdir?

Akrilik halı leke tutmayan bir yapıya sahiptir. Bu sayede kolayca kirlenmez. Ayrıca halının üzerine sıvı maddeler dökülse dahi bunu sorun etmenize gerek kalmaz. Neden mi? Akrilik elyaf sıvı emiciliği çok düşük olan bir materyaldir. Bu sayede halının üzerine su, meyve suyu gibi sıvılar döküldüğünde halı ıslanmadan dökülen sıvıyı çabucak temizleyebilirsiniz. Bu yüzden çabuk dağılan ve kirlenen oturma odaları ve misafir odaları için en iyi seçenek akrilik elyaftan üretilen halı çeşitleridir. 

Akrilik materyalden üretilen halı yüne benzemesinden dolayı yün halının sağlayacağı şıklık ve konforu üst düzeyde sağlar. Yün halının verdiği yumuşaklığı akrilik halıda daha uygun fiyata bulabilirsiniz. Akrilik halı çeşitleri oldukça fazla olduğu için tüm ev dekorasyonuna kolaylıkla uyum sağlar. Yumuşak  halı çeşitlerinden olduğu için mobilyalar halıyı ezebilir ve halınızda izler kalabilir. Ancak fırça yardımıyla bu ezilmeleri kolayca düzenleyebilirsiniz. Eğer ezilmeler fırça ile düzelmez ise o zaman basit bir ipucunuz var. Saç kurutma makinesini sıcak hava ayarına getirin. Daha sonra yoğun ezilmelerin olduğu yere bir süre sıcak havanın gelmesini sağlayın. Bunu yaparken yine bir fırçadan yardım alırsanız işiniz daha kolay olacak. 

Akrilik halı temizliği en kolay halı çeşitlerinden biridir. Eğer halınızı evinizde temizliyorsanız yapmanız gereken ilk önce halınızı süpürmek. Böylece halı üzerinde bulunan toz ve kirin çoğundan arındırılır. Ardından buharlı bir temizleyici ile temizlemeniz yeterli. Buharlı temizleyici yoksa halı şampuanı ile halınızı temizleyebilirsiniz. 

Canlı Renkleri Evinize Yansıtan Polyester Halı 

Polyester bir tür elyaftır ve naylona benzer. Ancak naylon gibi esnek değildir. Polyester elyaftan üretilen halılar renkleri canlı bir şekilde gösterir. Böylece evinizi dekore ederken canlı aydınlık ve canlı görünümü evinize kavuşturursunuz. Ayrıca polyesterin dirençli yapısı sayesinde halının renkleri kısa bir sürede solmaz, halınız uzun ömürlü olur. 

Polyester halıları evinizde dış mekânlar ve oturma odalarında gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Sıvı emme gücü akrilik halıda olduğu gibi düşüktür. Ama yağ için bu mümkün değildir. Yağ döküldüğü anda hızlı bir şekilde halıya nüfus eder. Bu yüzden mutfak için polyester halı uygun olmayacaktır. Balkon, kış bahçesi dekorasyonu için ise polyester halı ilk tercihiniz olmalı. Polyester halı sert yapıda olduğu için mobilya kaynaklı ezilmelerle karşı karşıya kalmazsınız. Halının her ne kadar sert yapıda olsa dahi adım atarken yumuşak ve konforlu bir hissiyat sizi bekliyor. 

Peki, Hangi Halı Çeşitlerini Almalısınız?

Evinize halı seçerken oda oda değerlendirme yapmanız daha iyi. Daha az kullanılan oda daha az kirlenir. Bu yüzden bu odalara halı seçmek kolaydır. Oturma odası, misafir odası gibi alanlara ise seçtiğiniz halılar deyim yerindeyse hayatınızı kolaylaştıracaktır. 

 Oturma odası ve misafir odası gibi alanlarda akrilik halı ve polyester halı en iyi seçeneklerdir. İki halı çeşitleri de size istediğiniz konforu ve rahatlığı sunar. Daha uygun bir seçenek isterseniz polyester halı diğer halılara göre daha uygun fiyatlıdır. 

 

Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Çerez Kullanımı ve Kişisel Verilerin Korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz.